+48 17 852 52 30

WYSZUKIWARKA

Typy budynku:

KONDYGNACJE:

PODDASZE:

GARAŻE:

Kategorie
Ostatnie posty
Obróbka blacharska komina – to musisz wiedzieć! Jak wygląda obróbka blacharska komina? Komin to jeden z najważniejszych...
Zobacz >
Modne pokrycia dachowe. Na co warto postawić w 2024 roku? Planujesz budowę domu lub naprawę starego dachu w 2024 roku? Szukasz pokrycia,...
Zobacz >
Dachówka cementowa – niezwykle popularne i chętnie wybierane pokrycie nowoczesnego dachu Dachówka cementowa od lat cieszy się...
Zobacz >
Popularne posty
Solidna podpora dla najdłuższego mostu świata Nowa, rekordowa inwestycja właśnie została oddana do użytku. Najdłuższy most świata...
Zobacz >
Zabezpiecz mieszkanie przed letnim słońcem. Podpowiadamy, jak zamocować rolety wewnętrzne Rolety są efektowną ozdobą mieszkań i...
Zobacz >
Co zawiera projekt? Każda dokumentacja składa się z czterech egzemplarzy projektu budowlanego, w skład którego wchodzą: -...
Zobacz >
Tagi

Blogi

Wentylacja w bloku 4-piętrowym na przykładzie


Komentarze:  Wyświetleń:    Udostępnij: 

Efektywna wentylacja w bloku 4-piętrowym zapewnia zarówno napływ świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń, jak i stałe usuwanie powietrza zużytego. Pamiętajmy, że oprócz CO2 zawiera ono w sobie często wysoki poziom wilgotności grożącej zagrzybieniem wnętrz oraz zanieczyszczenia wynikające z codziennej eksploatacji budynku (substancje chemiczne, z których wykonano otaczające nas sprzęty, wykładziny, elementy drewnopodobne i akcesoria z tworzyw sztucznych). Jak zbudować wydajny system wentylacji zbiorczej dla budynków kilkukondygnacyjnych? Podpowiadamy.

Wentylacja w bloku 4-piętrowym – wyzwania dla projektanta

Dla projektanta wentylacji w bloku czteropiętrowym kluczowe jest:

  • Zapewnienie właściwego i równego rozdziału powietrza na każdym piętrze oraz dla poszczególnych kanałów zbiorczych wentylujących kuchnie, łazienki i toalety.
  • Dobór odpowiedniego do wyników obliczeń projektowych modelu wentylatora, kratek wywiewnych oraz systemu nawiewu powietrza świeżego.
  • Wybór urządzeń efektywnych energetycznie i cichobieżnych, spełniających w tym zakresie normy przewidziane przepisami prawa. W obecnych czasach projektant nie może pozwolić sobie na dobranie jednostek nadmiarowych.
  • Zapewnienie bezobsługowej płynności działania systemu w ramach kilkudziesięciu punktów przepływu czynnika. Indywidualna kalibracja przez użytkownika może grozić rozregulowaniem systemu, powodując zróżnicowane ilości wywiewu powietrza zużytego, a co za tym idzie zwiększony hałas w mieszkaniach.

Przykładowa instalacja wentylacji mechanicznej w bloku 4-piętrowym

Poniżej opisujemy zestaw urządzeń Uniwersal, których sprawność i wydajność przetestowaliśmy między innymi w bloku czterokondygnacyjnym w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to rozwiązanie rekomendowane do zapewnienia efektywnej wentylacji w bloku 4-piętrowym.

Wentylator zbiorczy dachowy MAG-160

Ten model wentylatora zaprojektowaliśmy specjalnie na potrzeby deweloperów i nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Co go wyróżnia?

  • Kompatybilność ze standardowymi średnicami kanałów wentylacyjnych fi 200.
  • Wydajność maksymalna 500-600 m3/h.
  • Podciśnienie w granicach 20-70 Pa.
  • Niski hałas emitowany podczas pracy.
  • Niskoenergetyczny programowany silnik z możliwościami trzystopniowej regulacji obrotów.
  • Wysoka estetyka pozwalająca zastosować urządzenie na dachach różnych stylów architektonicznych.

Po przeanalizowaniu parametrów i charakterystyk otrzymanego wentylatora zastosowano go do wentylacji budynków czterokondygnacyjnych, w których ciąg zbiorczy został wykonany z bloczków keramzytowych firmy Schiedel – Avant 16.

System nawiewno-wywiewny FLOW

Jedną z głównych zalet wentylacji zbiorczej jest zapewnienie świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu w budynku. Funkcję tę realizuje system nawiewno wywiewny FLOW. Powietrze napływa do pomieszczenia przez nawiewnik ścienny FLOW–IN, a usuwane jest poprzez kratkę wywiewną FLOW-OUT. Testowana w Ostrowie Wlkp. wentylacja w bloku 4-piętrowym pokazała, że skuteczny może być także wywiewnik KSW 50. Daje on możliwość samoregulacji dla pionu wywiewnego na poziomie 50 m3/h. To dokładnie tyle, ile potrzeba zazwyczaj, by utrzymać normatywy higieniczne w pomieszczeniach.

Filtry

Nawiewane powietrze może być filtrowane, co sprawia, że skutecznie usuwane są z pomieszczeń zanieczyszczenia, pyłki, a nawet szkodliwe substancje chemiczne. Dzięki temu mieszkańcy mają pewność, że oddychają czystym powietrzem, co jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na alergie, astmę lub inne choroby układu oddechowego. Należy jednak pamiętać o okresowym czyszczeniu i wymianie filtrów. W przeciwnym razie w miarę upływu czasu zanieczyszczenia gromadzące się na filtrach trwale zmniejszą, a w skrajnych przypadkach wręcz zastopują wentylację w bloku czteropiętrowym i powietrze w naszych mieszkaniach będzie się jakościowo pogarszać.

Automatyzacja pracy systemu – programator MagTime

W tej roli świetnie odnajduje się regulator MagTime. Można go programować tak, by w określonych godzinach przełączał biegi wentylatora, minimalizując tym samym zużycie energii elektrycznej oraz hałas emitowany zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń wentylowanych.

Wyniki pomiarów testowanego systemu w budynku mieszkalnym 4-piętrowym

Zastosowanie wszystkich tych elementów w przypadku wentylacji w bloku z czterema piętrami dało w rezultacie wartości przepływu na kratkach wentylacyjnych na poziomie ≥ 50 m3/h, co daje bardzo dobry obraz jakości powietrza w pomieszczeniach (zob. tabela 1). Jednocześnie warto zauważyć, że zmierzony poziom ciśnienia akustycznego w skrajnych przypadkach nie przekracza 27 dBA.

Tabela nr 1 do protokołu skuteczności działania wentylacji – budynek mieszkalny ul. Grunwaldzka Ostrów Wielkopolski

Pełna kontrola jakości powietrza z urządzeniami Uniwersal

W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku, utrzymując poziom przepływu zgodny z normatywami higienicznymi dla pomieszczeń mieszkalnych. Zapraszamy do zapoznania się z systemami Uniwersal dedykowanymi do budowy wentylacji w bloku 4-piętrowym.

uniwersal.com.pl

Współpraca reklamowa